جشن گلریزان آزادی زندانیان نیازمند شهرستان رشت همزمان با ولادت امام حسن مجتبی(ع) کریم اهل بیت در بیمارستان قائم این شهر برگزار شد. 1395/4/2

جشن گلریزان آزادی زندانیان نیازمند شهرستان رشت (1 تیر ماه) همزمان  با ولادت امام حسن مجتبی(ع) کریم اهل بیت  با حضور تعداد زیادی از خیرین،نیکوکاران و مقامات استانی و شهرستانی در سالن کنفرانس بیمارستان قائم برگذار گردید.

جشن گلریزان با قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید ؛ سید حمید حسینی مدیر کل زندانهای استان در مراسم جشن گلریزان زندانیان در سالن همایش بیمارستان قائم (عج) این شهر ایام ماه رمضان را افضل بر تمام ماه‌ها دانست.وی با بیان اینکه در کنار نیایش و دعا در ماه رمضان کمک به نیازمندان جلوه ویژه‌ای دارد، اظهار کرد: برگزاری جشن گلریزان مصداق با شکوه جلوه ویژه ماه مبارک رمضان است.

مدیرکل امور زندان‌های گیلان این نهاد را مجری بخشی از مجازات‌های قضات عنوان کرد و افزود: سازمان زندان‌ها چرخه دادگستری را با ایجاد امنیت در جامعه و اصلاح و تربیت تکمیل می‌کند.

حسینی با اشاره به اینکه در جرایم عمد عناصر عمدی است، افزود: قانونگذار مجرم عمد را مجازات می‌کند.

وی ادامه داد: در جرایم غیر عمد عنصر خطا و اشتباه وجود دارد یعنی قصد ارتکاب جرم در آن وجود ندارد و محکومان دیه، بدهکاران مالی و نفقه را شامل می‌شود که به زندان معرفی شدند.

مدیرکل امور زندان‌های گیلان با اشاره به اینکه جای محکومان دیه و مالی در زندان نیست، تصریح کرد: اکنون در کشور 9 هزار و 976 نفر محکومان جرایم غیر عمد در زندان‌ها هستند و سهم گیلان 650 نفر است

حسینی، تعداد زندانی‌های غیر عمد محکوم مالی در گیلان را 449 نفر اعلام کرد و گفت: 110 نفر محکوم مهریه و 91 نفر محکوم تصادفات محسوب می‌شوند و از این تعداد 212 نفر در زندان مرکزی رشت هستند.این مسؤول، استان‌های فارس و تهران را دارای بیشترین محکومان دیه عنوان کرد و متذکر شد: سیستان و بلوچستان کمترین زندانی را در کشور دارد.

مدیرکل امور زندان‌های استان گیلان، آزادی زندانیان را بازگشت غیر قابل توصیف خواند و خاطرنشان کرد: کمک به زندانیان غیر عمد اقدامی ارزشمند است.

احمد سیاوش‌پور امشب در مراسم جشن گلریزان این شهر ماه مبارک رمضان را فرصتی برای کمک به نیازمندان جامعه دانست.

وی با بیان اینکه امام حسن مجتبی(ع) به کریم اهل بیت معروف است، تصریح کرد: معروفیت ایشان به این خاطر است که سه بار تمام زندگی خود را به مستمندان و نیازمندان انفاق کرد.

رئیس کل دادگستری گیلان الگو گرفتن از سیره ائمه(ع) را ضرورت زندگی امروزی خواند و گفت: باید از رفتارهای امامان خود پند گیریم و نشانه‌ای از آثار و رفتار آن را در زندگی خود علامت‌گذاری کنیم.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضائیه، افزود: این هفته به نام شهید بهشتی نامگذاری شده، شهیدی که خدمات بسیار زیادی قبل و پس از انقلاب انجام داد و از یاران صدیق امام راحل بود.

سیاوش‌پور با تصریح بر اینکه شهید بهشتی یکی از بنیانگذاران انقلاب اسلامی بود، خاطرنشان کرد: شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی نقش برجسته داشت.

وی ورودی حجم زیادی از پرونده‌های قضایی به محاکم مختلف دادگستری را ناشی از مشکلات اقتصادی، بیکاری، بی‌توجهی به محرومان و... عنوان کرد.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اینکه مجازات‌هایی که در قوانین جزا هستند، فلسفه‌های متعددی دارد، متذکر شد: قصد قانونگذار در مجازات انتقام گرفتن نیست.

وی بخشی از مجازات‌ها را تقاص دانست و خاطرنشان کرد: بخشی از مجازات جبران خسارت است و کسی حق ندارد حق‌الناس را زیر پا بگذارد.سیاوش‌پور جامعه را خیرپرور خواند و یادآور شد: جامعه باید کمک به همنوعان باشد.

رئیس کل دادگستری گیلان در جشن گلریزان رشت یک‌میلیون تومان برای آزادی زندانیان غیرعمد کمک کرد.

حمید کامران‌زاده در مراسم جشن گلریزان رشت در سالن همایش بیمارستان حضرت قائم(عج) این شهر عملکرد ستاد دیه گیلان از گلریزان سال گذشته تاکنون را برشمرد.

وی با بیان اینکه از ماه رمضان سال گذشته تاکنون 629 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد گیلانی از زندان آزاد شدند، افزود: آزادی این زندانیان توسط کمک‌های مردمی و دولت صورت گرفت.

مدیر عامل ستاد دیه گیلان محکومیت زندانیان مذکور را حدود 36 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: شاکیان 14 میلیارد تومان را گذشت کردند و رضایت دادند.

وی با اشاره به اینکه در جشن گلریزان سال گذشته 220 نفر در رشت و دیگر شهرستان‌های استان آزاد شدند، تصریح کرد: مردم برای آزادی این تعداد زندانی 420 میلیون تومان پول دادند.

کامران‌زاده تعداد زندانیان آزاد شده در هفت سال اخیر را 6 هزار و 978 نفر در گیلان ذکر کرد و گفت: گیلان در بحث آزادی زندانیان غیرعمد سومین استان کشور است.

وی به کمک‌های نیکوکاران در جشن گلریزان رشت اشاره کرد و یادآور شد: آیت‌الله زین‌العابدین قربانی برای آزادی زندانیان غیرعمد یک‌میلیون تومان به جشن گلریزان رشت کمک کرد.

این مسؤول تصریح کرد: محمدعلی نجفی استاندار محبوب گیلان مبلغ 30 میلیون و دکتر محمدباقر نوبخت 50 میلیون تومان برای آزادی زندانیان غیرعمد در جشن امشب کمک کردند.

به گفته وی، رئیس کل دادگستری گیلان یک‌میلیون تومان، کریم‌زاده حق رئیس بیمارستان قائم(عج) 10 میلیون تومان، هادی تیزهوش‌تابان رئیس اتاق بازرگانی این استان 10 میلیون تومان و... برای آزادی زندانیان غیرعمد در جشن گلریزان رشت کمک کردند.

کامران‌زاده متذکر شد: تمام پول‌های جمع‌آوری شده در جشن گلریزان از فردا برای آزادی زندانیان دیه و مالی هزینه می‌شود.

گفتنی است در پایان جشن گلریزان شهرستان رشت مبلغ 3 میلیاردو 759میلیون ریال از سوی خیرین برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد کمک شد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه استان گیلان می باشد. طراحی و اجرا: شرکت توسعه زیرساخت آدان